Almanya'da sağlık sigortası: Dikkat edilmesi gerekenler

süreli seyahatlerde Avrupa'daki yabancıların kendi ülkelerindeki sağlık sigortasından temin edebilecekleri Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) genellikle yeterlidir. Daha uzun süre kalırsanız veya Federal Cumhuriyet'e yerleşirseniz, yasal veya özel sigorta yaptırmanız gerekir. AB üyesi olmayan vatandaşlar için farklı düzenlemeler geçerlidir.

Önemli: Almanya'da yasal sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası arasında temel bir ayrım yapılmaktadır.

Almanya'ya gelen yabancılar için hangi sağlık sigortası düzenlemelerinin geçerli olduğu iki önemli faktöre bağlıdır: Yaşadığı ülke, Meslek grubu.

Themen dieser Seite im Überblick
  Add a header to begin generating the table of contents

  Yaşadığı ülke: Avrupa Birliği, İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre veya Norveç

  Genel olarak aşağıdaki hususlar geçerlidir: İspanya, İtalya veya Fransa gibi AB ülkelerinden geliyorsanız, sağlık sigortası şirketinizden Avrupa Sağlık Sigortası Kartı'na başvurabilirsiniz. Ancak, genellikle bu hizmet mevcut sigorta kartınızın üzerinde zaten basılıdır. Ve daha sonra bu yabancı sağlık sigortası Almanya'da kabul edilir.

  • Büyük Britanya için Özel durum

   İngilizler için 31 Aralık 2020'ye kadar bir geçiş dönemi mevcuttur. Bu tarihe kadar sağlık sigortaları sağlık sigortası kurumları tarafından EHIC üzerinden karşılanmaktadır. Ardından nasıl bir sürecin izleneceği hâlâ müzakere ediliyor.

  Wer benötigt welche Krankenversicherung?

  Yabancılar, EHIC adı verilen hizmet üzerinden Almanya’da tıbben gerekli tedavileri alma hakkına sahiptir. Ancak, bu masraflar kişiler kendine ülkelerine dönene kadar ertelenebiliyorsa sigorta tarafından karşılanmaz. Genel olarak, Almanya'daki yabancılar, Federal Cumhuriyet'te yasal sağlık sigortası üyelerinin aldığı tüm hizmetlerden faydalanma hakkına sahiptir, örneğin:

  • Hekimler & Diş hekimleri

   Masraflar sadece "sağlık sigortaları sözleşmeli hekimler", yani yasal bir sağlık sigortası kurumuna bağlı doktorlar için karşılanır. Tedavi, birkaç ek ödemenin dışında ücretsizdir.

  • Hastane

   Bir hekim tarafından sevk talimatı gereklidir. GKV hizmet kataloğu çerçevesinde her tıbbi hizmet kapsam dahilindedir.

  • Ek ödemeler

   Hastanede yatış için 10 avro / gün, reçeteler için de 10 avro ve maliyetin yüzde 10'u, ilaç için 5 ila 10 avro

  Önemli: Sadece acil tedavi masrafları karşılanır. Ancak, Avrupa sağlık sigortası kartınızın hizmetlerini genişletebilirsiniz. Bunu yapmak için, ülkenizdeki sağlık sigortası sağlayıcınız tarafından AB S1 formunu  doldurtmalı ve bir Alman sağlık sigortası kurumuna sunmanız gerekir. Böylece sigorta kapsamına rutin muayeneler veya planlı tedaviler de eklenir.

  Mehr Infos zur Gesetzlichen Krankenversicherung

  EHIC ne kadar süreyle geçerlidir?

  Sıklıkla Avrupa sağlık kartı güvencesinin sadece üç ay boyunca geçerli olduğu söylenir. Aslında, EHIC kısa süreli seyahatin tamamı için geçerlidir. Seyahatin ne zaman geçici olmadığı duruma göre değişir. Bunun için istihdam durumu, aile ilişkileri, yaşam durumu ve yabancı öğrencilerde gelir gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

  Yaşadığı ülke: AB dışında - Yabancı konuklar için sağlık sigortası

  Almanya'nın sosyal güvenlik anlaşmasının olduğu ülkelerde yabancı sağlık sigortası da kabul görür. Örneğin Türkiye bu ülkelerden biridir.

  Örneğin Rusya'dan Almanya’ya gelmek için vizeye ihtiyacınız varsa sağlık sigortanızın olduğunu ispatlamanız gerekir. Bunun için beş yıla kadar geçerli olan Incoming sigortası veya özel seyahat sigortaları mevcuttur. Ardından, yabancılar için özel sağlık sigortası gereklidir.

  Kısa bir süre için ziyaretçi vizesiyle kalanların bile yabancı konuklar için sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. Bu sigorta, tüm olası hastalık masraflarını asgari 30.000 Avro’ya kadar karşılamalı ve tüm Schengen bölgesini kapsamalıdır. Sağlayıcıya bağlı olarak, belirli son tarihler geçerlidir.

  • Almanya'nın hangi ülkelerle sosyal güvenlik anlaşması var?

   Bosna-Hersek, İsrail, Fas, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Türkiye, Tunus.

  Meslek grubu

  Almanya'da çalışan veya buraya taşınan herkes bir Alman sağlık sigortası kurumu tarafından sigorta kapsamına alınmalıdır. Meslek grubuna bağlı olarak bu yasal bir sağlık sigortası (GKV) veya özel bir sağlık sigortasıdır (PKV).

  Zorunlu sigorta kapsamındasınız ve yasal bir sağlık sigortası kurumunda sigorta yaptırmanız gerekir. Sağlık sigortası kurumuna kaydınızı işveren gerçekleştirir. Mevsimlik işçiler ve yurt dışına gönderilen çalışanlar için bu kural geçerli değildir. Onlar için, EHIC aracılığıyla kendi ülkelerinin sigorta koruması uygulanır.

  Şimdiye kadar nasıl sigortalandığınıza bağlı olarak, yasal veya özel sigorta yaptırmanız gerekir. Geçmişte herhangi bir sigorta yaptırmadıysanız, özel sağlık sigortasını seçin. Eğer yasal olarak sigortalıysanız, Almanya'da isteğe bağlı yasal sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

  Kendi ülkelerinde sigortası bulunmayan ve bu nedenle EHIC tarafından kapsanmayan öğrenciler yasal sağlık sigortası veya gelen sağlık sigortasını tercih etmelidir.

  Genellikle kendi ülkelerinin sağlık sigortası tarafından sigortalıdırlar.

  Zorunlu sigortaya tabidirler, bu da yasal sağlık sigortasına sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu, işsizlik ödeneği II (Hartz 4) alıp almadıklarına bakılmaksızın geçerlidir.

  Belirli koşullar altında, çalışmayan kişiler de yasal bir sağlık sigortası kurumu tarafında isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler. Ancak bunu yapabilmek için, önceki sağlık sigortası kurumlarında bulunan önceki sigorta dönemlerinin bir kanıtını sunmalıdırlar. AB vatandaşları SED S040 ve SED S041 formlarından yararlanabilirler.

  Dikkat: Kural olarak, AB dışından Almanya'ya gelen vatandaşların özel sağlık sigortası yaptırmaları gereklidir.

  Ipucu: Geliri olmayan aile fertleri, ücretsiz aile sigortası yoluyla yasal sağlık sigortası kapsamına alınabilirler. Bu hem eş hem de 18 yaşına kadar olan çocuklar için geçerlidir. 

  Almanya'da sağlık sigortası yaptırmak: Yabancıların bu belgelere ihtiyacı vardır

  Almanya'da bir sağlık sigortası kurumuna kayıt olmak için aşağıdaki belgeler önemlidir:

  Eine Beratung zum Thema Krankenversicherung ist wichtig
  • Çalışanlar ile iş sözleşmesi
  • Pasaport veya nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Oturma izninin fotokopisi

  Üç aylık bir süre geçerlidir. O zamana kadar bir sağlık sigortası kurumu bulmuş olmalısınız. Primlerin geriye dönük olarak alınabileceğini unutmayın. Üçüncü ayda kayıt yaptırırsanız, ilk iki ay için de prim ödemeniz gerekir.

  Yabancılar için sağlık sigortasında temel farklılıklar

  Yasal veya özel sigorta yaptırma seçeneğiniz varsa, her iki sağlık sigortası türünü karşılaştırmaya değer.

  Yabancılar için yasal sağlık sigortası Yabancılar için özel sağlık sigortası
  Maliyetler: Primin ne kadar olduğu gelire bağlıdır ve yüzde 14,6 civarındadır. Ayrıca, sigorta kurumuna bağlı olarak değişen ek primler vardır. Çalışanlar için işveren primin yarısını öder. Serbest meslek sahipleri için asgari aylık prim 149 Avro’dur, maksimum prim ise 736 Avro’dur. Maliyetler: Prim bedeli, üzerinde anlaşmaya varılan hizmetler, sigorta anlaşması esnasındaki yaşa ve sağlık durumuna bağlıdır. Yasal sağlık sigortasından farklı olarak burada gelir önemli değildir.
  Hizmetler: Bunlar sağlık sigortası kurumlarında büyük ölçüde aynıdır ve sadece birkaç ek hizmet yüzünden farklılık gösterir. Sağlık sigortası kurumunun neleri ödediği GKV hizmet kataloğunda açıklanmaktadır. Hizmetler: Bunlar sağlık sigortası kurumlarında büyük ölçüde aynıdır ve sadece birkaç ek hizmet yüzünden farklılık gösterir. Sağlık sigortası kurumunun neleri ödediği GKV hizmet kataloğunda açıklanmaktadır. Hizmetler: Sigortalılar hizmet kapsamını kendileri belirlerler. Örneğin hastanede baş hekim ve tek yataklı bir odada tedavi anlaşması yapabilirsiniz. Özel sigortalı yabancılar genellikle daha kısa bekleme sürelerinden yararlanırlar. Ayrıca GKV hizmetinin aksine yenilikçi tedavi yöntemlerinden de daha hızlı yararlanabilirsiniz.
  Ön ödeme: Tedavi masrafları doğrudan sağlık sigortası tarafından ödenir, bu nedenle sigortalı kişilerin ön ödeme yapmaları gerekmez. Sigortalı kişilerin ilaçlar için yaptığı ek ödemeler bir istisnadır. Ön ödeme: Özel sigortalılar hekim faturalarını kendileri ödedikten sonra özel sağlık sigortalarına teslim ederler. Sigorta kurumları ödemeyi daha sonra sigortalıya yaparlar. Hastanede yatış durumunda, sigortacı doğrudan hastane ile hesaplaşır.
  Katılma payı: Yasal sağlık sigortası kurumları yabancılar için herhangi bir katılım payı öngörmez. Ancak, katılım paylı tarifeyi tercih etme seçeneği vardır. Buna karşılık, prim bedelinden tasarruf ederler. Katılma payı: Özel sağlık sigortası durumunda yabancılar katılım miktarını kendileri belirler. Katılım payı ne kadar yüksekse prim o kadar düşüktür.
  Önceden var olan hastalıklar: Yabancılar yasal sağlık sigortası gerekliliklerini karşılıyorsa, hiçbir sağlık sigortası kurumu onları reddedemez. Önceden var olan hastalıkların prim miktarı üzerinde bir etkisi yoktur. Önceden var olan hastalıklar: Yabancılar yasal sağlık sigortası gerekliliklerini karşılıyorsa, hiçbir sağlık sigortası kurumu onları reddedemez. Önceden var olan hastalıkların prim miktarı üzerinde bir etkisi yoktur. Önceden var olan hastalıklar: Daha yüksek bir özel sağlık sigortası primine neden olabilirler. Ayrıca sigortacılar, başvuranı sağlık durumuna göre reddedebilir. Bu durumda kişiler sadece temel PKV tarifesinden yararlanabilirler. Burada, hizmetler GKV seviyesindedir, maliyetler ise maksimum GKV ile sınırlıdır.